Projekt zakłada zaprojektowanie i wytworzenie krótkich serii  sprzedażowych obiektów pod wspólną marką MANUBA na potrzeby Festiwalu Gdynia Design Days. Każdy z produktów jest owocem współpracy projektanta z rzemieślnikiem.
Oprócz efektu końcowego ważna jest też wymiana doświadczeń pomiędzy projektantem wnoszącym nową ideę projektową, a mistrzem tradycyjnego rzemiosła. Pomysłodawcami i kuratorami pierwszej edycji byli
Paulina Ryń i Jacek Ryń (grupa projektowa RAZY2).

Do projektu zaproszono:
MALAFOR + BOHDAN SZCZYDŁO
WITAMINA D PROJEKT + ZAKŁAD CERAMIKI KASZUBSKIEJ NECLÓW W CHMIELNIE
METAFOR + KOWAL OLIWSKI LESZEK SUPIŃSKI
AGNIESZKA BAR + KASZUBSKI DOM RĘKODZIEŁA LUDOWEGO W SWORNEGACIACH
WOOLENDORF + DOMINIKA KAFEMAN

Na potrzeby projektu, Paulina Ryń zaprojektowała wraz z Dominiką Kafeman zestaw ręcznie tkanych poduszek i bieżników. Podstawą do wykonania wzorów poduszek i bieżnika był tzw. wzór diamentu. Z powodzeniem wykorzystywany od wielu wieków w tkactwie. Został on przetworzony i łączony w różnych konfiguracjach kolorystycznych. Wzory zostały tak dobrane, aby elementy nim pokryte stanowiły tylko dopełnienie wnętrza, w którym się znajdą. Osnowę stanowi włókno lniane, które w przeciwieństwie do innych materiałów nie degraduje się wraz z kolejnymi praniami – wręcz przeciwnie staje się coraz miększe i przyjemniejsze w dotyku. Tkaniny są wykonywane ręcznie na krośnie czteronicielnicowym. Wypełnienie poduszek stanowi mieszanka puchu i pierza gęsiego lub kaczego.

 

# # # # # # # # #

Luty 6, 2018

Dodaj komentarz